1 Temmuz’da Zorunluluk Başlıyor

1 Temmuz’da Zorunluluk Başlıyor

Yüz binlerce işletmeyi yakından ilgilendiren kanun 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren kamu ve özel sektör dahil bir kişi dahi sigortalı personel çalıştıran işyerlerinde yürürlüğe giriyor. Peki nedir bu kanun? Hayatımızda neler değişecek?  Sorularınızın cevapları aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

2012 yılında hayatımıza giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte işyerlerimiz Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıf da olmak üzere 3 kategoriye ayrılmış durumda. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmek, reaktif değil proaktif bakış açısıyla kazaları olmadan önce önlemek için iş güveliği uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından verilen hizmetler Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıftaki işyerlerinden sonra geçiş süresi sonunda Kamu Kurumları ve 50 den az çalışanı olan Az Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde hizmet almaya başlayacaklar.

Az Tehlikeli İşletmeler Ne Yapacak?

10 dan az çalışanı olan Az Tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler bu hizmeti bakanlığın belirlediği sertifika programlarından başarılı olarak kedileri yapabilecekleri gibi OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) lerden de hizmet alabileceklerdir. OSGB ler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirmiş, bünyesinde İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personeli bulunduran işletmeler olarak geçmektedir. İşletmelerin personel yüklerini alan OSGB ler, bulundukları il ve komşu illerde hizmet vermektedir.

Bursa’da hizmet veren yetkilendirilmiş OSGB lerden biri olan Gözetim OSGB de Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta verdiği iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine Az Tehlikeli Sınıfta yer alan işletmelere aktarmanın haklı gururunu yaşamaktadır.