Risk değerlendirmesinin (Risk Analizi) süresi var mıdır? Süresi geçti mi? Yenilemezsem ne olur?

Risk değerlendirmesinin (Risk Analizi) süresi var mıdır? Süresi geçti mi? Yenilemezsem ne olur?

Bir önceki yazımızda Risk Değerlendirmesinin tanımını yaptık ve cezai yaptırımlar ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulunduk. Peki risk değerlendirmesi yaptık işimiz bitti mi? Bir kere yaptırdık, uygunsuzlukları da tamamladık artık rahatız! mı?

            Yönetmelik de geçen süreler üzerinden konuşmak gerekirse; En geç

                        Az Tehlikeli Sınıfta 6 (altı) yıl;

                        Tehlikeli Sınıfta 4 (dört) yıl;

                        Çok Tehlikeli Sınıfta 2 (iki) yıl

yenilenmesi gerekmektedir.

Fakat aynı yönetmelikte geçen, işletmenin yerinin değiştirilmesi, işletme sahasında değişiklik yapılması, iş kazası oluşması, meslek hastalığı yaşanması, üretim yöntemlerinin değiştirilmesi vb. durumlarda süreden bağımsız Risk Değerlendirmesi tamamen veya kısmi olarak yenilenmelidir.

İş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevleri gibi gözükse de risk değerlendirmesi bir ekip işidir. İşe başlamadan önce kurulan risk değerlendirmesi ekibinde yer alan her kişinin bu konuda sorumluluğu vardır. Sürelerin belirlenmesi de bu kişilerin çalışma sahasından getireceği geri bildirimler ile sağlanacaktır.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihine baktığımız zaman, çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin 2016 yılı başlarında, yukarıda saydığımız değişiklikler olmadıysa risk değerlendirmelerini yenilemeleri gerekmektedir. Diğer tehlike sınıfları içinse, zamanı gelmemiş olsa dair bu yazıdan sonra hem risk değerlendirmesini, hem de işletme sahalarında oluşabilecek risklere bakmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Yenilenmediği takdirde risk değerlendirmesi yapılmamış gibi cezai yaptırımlarla karşılaşılacağını unutmamak gerekir.

Keşke dememek için, şimdi harekete geçin. Kazası günler dileriz.